Co ważne, to Państwo wyznaczają czas i miejsce skupu!
Sprzedaż samochodu jeszcze nigdy nie była tak prosta.
tel: 505 - 173 -321
e-mail: auto-skup3@wp.pl
Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT
15-11-2015
Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT

Podatnicy podatku VAT często zastanawiają się w jaki sposób opodatkowana jest sprzedaż samochodu, który był zakupiony na firmę. Wątpliwość występuje przede wszystkim w kwestii, jakie warunki powinny zostać spełnione, aby dla takiej transakcji można zastosować zwolnienie z podatku VAT. A najważniejszą wątpliwością jest czy po zastosowaniu takiego zwolnienia należy dokonać korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu.

Dnia 1 stycznia 2014 r. został wyeliminowany w swoim dotychczasowym brzmieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT który stanowił: „ ... z podatku VAT zwalnia się dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich nabyciu ...”.

W przypadku samochodów było one uznawane towary używane. Natomiast jeśli czas użytkowania auta przez podatnika dokonującego jego dostawy wyniósł przynajmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi samochodami jak właściciel. Stosując jedynie te regulacje, podatnik, który skorzystałby tylko z częściowego odliczenia podatku VAT podczas zakupu samochodu, to przy transakcji sprzedaży nie mógłby skorzystać z tego zwolnienia. Również od 1 kwietnia 2014 r. skup samochodów, gdzie skorzystano z częściowego odliczenia VATu  jest w pełni opodatkowana.

Obecnie sprzedaż takich samochodów jest opodatkowana. Natomiast podatnik ma prawo wystąpić jednak o korektę na plus nieodliczonego do tej pory podatku VAT w tej części, w której odliczył jedynie 50% lub 60% odpowiednio nie więcej niż 5.000 lub 6.000 zł.

Zadzwoń lub napisz do nas. Już teraz nie trać czasu na poszukiwania klienta na swój samochód!
Warszawa i okolice dojazd jeszcze tego samego dnia!
tel: 505 - 173 -321, e-mail: auto-skup3@wp.pl
Devilart: strony internetowe dla firm.